V časopisu „Komfortní teplíčko“, který vydává Klastr Česká peleta, vyšel rozhovor s našimi kolegy, Ing. Jakubem Dohnalem Ing. Radkem Macharou.
Ing. Jakub Dohnal je garantem oboru dřevní pelety a certifikace EN Plus a v SZÚ působí již od roku 2016. Je také inspektorem, auditorem a certifikačním specialistou se zaměřením na pelety.
Ing. Radek Machara je garantem oboru lokální topidla. Zkouškám a certifikacím kamen a krbů se věnuje od roku 2017.
Dohnal: Kvalitní pelety pro běžné domácí kotle a kamna pochází z čistého odkorněného dřeva. Takové pelety produkují jen malé množství popelu, vyznačují se vysokou výhřevností a jsou šetrné k životnímu prostředí.
Pro snadnou orientaci slouží mezinárodní certifikát ENplus. Nejkvalitnější pelety splňují přísné normy a nesou označení A1.
Dohnal: Certifikace ENplus zaručuje, že pelety splňují normy týkající se nejen technických parametrů pelet, ale také systému řízení kvality výroby. Společnost s certifikací ENplus musí systémově zajistit neustálou kontrolu kvality v celém výrobním procesu.
Všichni certifikovaní výrobci mají vlastní laboratoř, ve které každý den testují a analyzují správné nastavení výrobního procesu zajišťující stálou nejvyšší kvalitu svých pelet.
Správné nastavení systému řízení kvality je každý rok kontrolováno pracovníky SZÚ v rámci pravidelných dozorových inspekcí.
Při inspekci ENplus odebíráme pelety z výrobního procesu a následně je analyzujeme v naší akreditované laboratoři. Díky komplexní certifikaci ENplus od Strojírenského zkušebního ústavu (SZÚ) má koncový zákazník jistotu té nejvyšší kvality pelet na trhu!
Machara: Peletová kamna jsou přísně testována na emisní a výkonové parametry. Podmínkou pro uvedení na trh je splnění požadavků Ekodesignu, tj. přísné emisní limity a účinnost.
Do účinnosti se započítává i případná elektrická spotřeba kamen. Pro splnění a stálého dosahování přísných limitů je potřeba využívat kvalitní palivo, jehož kvalitu prokazuje certifikace, která obsahuje i pravidelné dohledy a ověřování kvality pelet, jak říkal kolega Dohnal.
Z naší zkušenosti v testování peletových kamen hraje kvalita pelet velmi významnou roli. Výsledky mezi certifikovanými a necertifikovanými peletami se liší i o desítky procent v účinnosti. To znamená, že uživatel spotřebuje pro stejný výkon (získané teplo pro vytápění) i desítky procent paliva navíc.
Dohnal: Jedná se především o normy, které jsou spojené přímo s certifikací ENplus. Zkoušky podle těchto norem provádíme ve vlastní akreditované laboratoři SZU. Pelety o kvalitě ENplus A1 mají oproti jiným třídám kvality přísněji nastavené požadavky na množství popelu a jeho tavitelnost a mechanickou odolnost.
Machara: Norma EN 16510, část 6 stanovuje požadavky Ekodesignu a nové způsoby testování a přísnější požadavky, které musí zařízení splnit.
Změnila se například metodika pro měření jemných prachových částic při hoření. To znamená, že čím horší pelety, tím horší výsledky a vyšší prachové emise do okolí (z komína).
Využívání necertifikovaných, nekvalitních pelet zejména v topné sezóně významně ovlivňuje kvalitu ovzduší v okolí. Je to nepříjemné zejména v zastavěných oblastech. Využíváním nesprávného paliva uživatel navíc snižuje kvalitu svých peletových kamen.
Dohnal: Zákazník se často rozhoduje na základě barvy pelet, ale ta určitě kvalitu pelet jako takovou neodhalí. Když se používají k výrobě čisté hobliny, měla by být barva logicky světlá.
Tmavší odstín zase způsobuje použitý materiál a jeho vlhkost při vstupu do výroby. Barvu ovlivní také technologie použitá při sušení suroviny. Barva se mění i při procesu lisování, a to díky vysokému tlaku a teplotě. Kvalita pelet se tedy neodráží v barvě.
Machara: Pro testování a proces posouzení shody kamen, využíváme pouze certifikované pelety ENPlus, kdy máme zaručenou kvalitu a stálost. Ověřujeme si jejich kvalitu v naší vlastní chemické laboratoři, která mimo jiné testuje i vzorky pro certifikace pelet, které vydáváme, jak zmínil kolega.
Machara: Ano, nekvalitní pelety produkují více škodlivých látek zanášejících spalovací prostor a spalinové cesty. Kamna díky zanešení například nemusí poznat, že dochází k nedokonalému spalování a mohou špatně vyhodnocovat potřebné dávky paliva. Mohou se například se zahlttit, čímž hrozí nebezpečné stavy, například zpětné prohoření do násypky.
Machara: Nedokonalé spalování má za následek vyšší popelnatost i špinění skla. To znamená, že uživatel musí častěji čistit spalovací prostor i sklo.
Nedokonalé spalování má také za následek dříve zmíněnou vyšší spotřebu paliva, uživatel musí častěji doplňovat zásobník. V neposlední řadě pak uživatel zaplatí za topnou sezónu více za palivo s nekvalitními peletami než za certifikované pelety.
Dohnal: S kolegy testujeme otopná tělesa, podlahové konvektory, stropní panely i ohřívače vody. Tedy výrobky, bez kterých se neobejde žádný topný systém. V SZÚ zkoušíme a posuzujeme také armatury, užívané pro rozvody tepla a vody.
Machara: Kromě kamen a krbů se u nás zaměřujeme i na testování kotlů na tuhá paliva. Jak už je zřejmě patrné, končí éra kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tyto kotle by měly být nahrazeny novými modely, které splňují přísnější požadavky Ekodesignu.
Děkujeme kolegům J. Dohnal a R. Machara za rozhovor a Klastru Česká peleta za skvělou spolupráci a zveřejnění článku.
Tým SZÚ