Náš kolega, Ing. Jakub Dohnal, Garant oboru ENplus® dřevní pelety, měl příležitost podělit se o své zkušenosti v článku pro portál ENplus-pellets.eu.
SZÚ jako organizace působící v TIC sektoru (testování, inspekce a certifikace) pokrývá poměrně široké portfolio služeb.
Výrobky jako např. kamna na pelety, kotle na tuhá paliva, ohřívače vody a vyrovnávací nádrže jsou vzájemně silně propojeny, tedy když testování těchto výrobků propojíme navíc s naší chemickou laboratoří, pokrýváme výrobcům komplexně vše, co v oblasti testování a certifikace tepelné techniky potřebují.
S kolegy testujeme dále otopná tělesa, podlahové konvektory a stropní panely, což jsou produkty, bez kterých není žádný topný systém funkční. K tomu lze u nás nechat testovat posoudit armatury používané pro rozvody tepla a vody.
Obecně se SZÚ pohybuje ve více než třiceti oborech, pro které provádí testování výrobků – od těch nejdrobnějších věcí, jako jsou zapalovače, až po lékařské přístroje a vybavení pro jaderné elektrárny.
Služby SZÚ jsou proto velmi komplexní s cílem zajistit bezpečnost posuzovaného produktu.
Díky zkušenostem s podobnými certifikačními značkami jako jsou Flamme Verte, EPA nebo KEYMARK se SZÚ jako certifikačnímu orgánu podařilo implementovat certifikační značku ENplus® do svých akreditací a být tak stabilním partnerem pro klienty na globálním trhu.
Certifikace ENplus® zaručuje, že pelety splňují přísné normy týkající se nejen technických parametrů pelet, ale i systému kontroly kvality výroby. Společnost s certifikací ENplus® musí systematicky zajišťovat nepřetržitou kontrolu kvality celého výrobního procesu. Správné nastavení systému řízení kvality je každoročně kontrolováno zaměstnanci SZÚ v rámci každoročních dozorových kontrol.
Při kontrole ENplus® odebíráme pelety z výrobního procesu a následně je analyzujeme v naší akreditované laboratoři. Díky komplexní certifikaci ENplus® od SZÚ má koncový zákazník jistotu nejkvalitnějších pelet na trhu!
Dá se také říci, že se spuštěním revidovaného certifikačního schématu ENplus® se zvyšuje i zájem zahraničních zákazníků o naše služby. Do roku 2022 jsme spolupracovali výhradně se zákazníky z České republiky a Slovenska. V současné době se naše portfolio zákazníků rozšiřuje o klienty z Rumunska, Turecka a Číny.
Našich klientů je tedy mnoho, ale baví nás jejich rozmanitost a odlišný přístup k výrobě a řízení kvality. Každý trh je jedinečný a má svá specifika, pokud jde o použitou surovinu i samotný výrobní proces.
V některých ohledech jsme velmi překvapeni, že i zjednodušený a důkladně optimalizovaný výrobní proces může produkovat velmi kvalitní pelety. Na práci kontrolora je nejzajímavější dozvědět se o jiných než běžně zavedených výrobních procesech. Každá firma je jedinečná a přináší nám nové zkušenosti. Pomáhá nám to technicky i profesně růst a dělat naši práci zodpovědněji.
Pro testování a proces posuzování shody kamen používáme pouze pelety s certifikací ENplus®, u kterých máme zaručenou kvalitu a odolnost. Jejich kvalitu ověřujeme ve vlastní chemické laboratoři, která mimo jiné testuje i vzorky pro certifikaci pelet, které vydáváme.
Kamna na pelety jsou přísně testována na emisní a výkonové parametry. Jednou z podmínek pro uvedení výrobku na trh je splnění požadavků na ekodesign, tedy přísné emisní limity a účinnost. Do účinnosti se započítává i případná spotřeba elektrické energie kamen.
Aby bylo možné splnit a neustále dosahovat přísných limitů, je nutné používat kvalitní palivo, jehož kvalita je prokázána certifikací, jejíž součástí jsou i pravidelné kontroly a ověřování kvality pelet. Zkušenosti z testování peletových kamen ukazují, že kvalita pelet hraje velmi důležitou roli, výsledky mezi certifikovanými a necertifikovanými peletami se liší o desítky % v účinnosti, tj. že uživatel spotřebuje při stejném výkonu o desítky % více paliva (získaného tepla na topení).
Norma EN 16510 stanovuje požadavky na ekodesign a nové zkušební metody, jakož i přísnější požadavky na zařízení, která musí být splněna. Změnila se například metodika měření jemných prachových částic při spalování, tj. čím horší jsou pelety, tím horší budou výsledky a vyšší emise prachu do životního prostředí (z komína).
Používání necertifikovaných, nekvalitních pelet, zejména v topné sezóně, výrazně ovlivní kvalitu okolního vzduchu, zejména v zastavěných oblastech. A to jistě není nikomu příjemné. Stručně řečeno, použitím nesprávného paliva uživatel zhoršuje kvalitu svých peletových kamen.
Nekvalitní pelety produkují více škodlivých látek, které ucpávají spalovací komoru a spalinové cesty. Z důvodu zanesení například kamna nemusí rozpoznat, že dochází k nedokonalému spalování a mohou nesprávně vyhodnotit potřebné dávky paliva, které se například zahltí a které hrozí nebezpečnými podmínkami i zpětným spálením do násypky.
Nedokonalé spalování má za následek vyšší množství popela a zabarvení skla, uživatel je nucen častěji čistit spalovací komoru a sklo. Dále má za následek vyšší spotřebu paliva, tj. uživatel musí častěji doplňovat nádrž a během topné sezóny zaplatí uživatel za necertifikované palivo více než za kvalitní pelety.
Celý rozhovor v originálu najdete zde: https://enplus-pellets.eu/2024/10/28/jakub-dohnal-from-szu-about-the-importance-of-testing-and-the-benefits-of-quality-certification/
Kolektiv SZÚ děkuje portálu ENplus-pellets a také kolegům Ing. Jakub Dohnal a Ivo Winkler za realizaci článku.