Komplexní služby v oblastech zkušebnictví, inspekce, certifikace a školení

Vodíková revoluce v energetice

S radostí oznamujeme, že jsme měli článek o vodíku v renomovaném časopisu TZB Haustechnik. Tento článek se zaměřuje na využití vodíku v energetice. Jsme hrdí, že můžeme přispět k šíření povědomí o této klíčové oblasti a děkujeme redakci časopisu TZB Haustechnik za tuto skvělou příležitost.    

Vodík stále více získává pozornost jako klíčový prvek při hledání udržitelných řešení pro  budoucnost energetiky i životního prostředí.

Milan Holomek, manažer sekce spalovacích zařízení ve Strojírenském zkušebním ústavu, se problematice využití vodíku v energetice intenzivně zabývá již několik let. Jeho expertní pohled nám umožní lépe porozumět potenciálu vodíku z hlediska ekologické účinnosti a ekonomické efektivity.

Jak dlouho se přimíchávání vodíku do palivové směsi věnujete?

Zabývám se touto inovativní technologií již více než tři roky a vidím v ní obrovský potenciál. Přimíchávání vodíku do palivové směsi určené ke spalování v plynových spotřebičích může výrazně přispět k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti. Tato metoda může pomoci snížit naši závislost na fosilních palivech a přispět k čistějšímu ovzduší.

Proč je vodík v dnešní době tak důležitý?

Vodík je v dnešní době často diskutovaný a je vnímán jako důležitý prvek zejména pro jeho možnost přispět k perspektivnější ekonomické budoucnosti. Jedná se o čistý a obnovitelný plyn, který má široké uplatnění v různých odvětvích, včetně energetiky, dopravy a průmyslu. S rostoucím povědomím o klimatických změnách a potřebě snížit emise skleníkových plynů se vodík stává klíčovým prvkem v hledání alternativních, ekologičtějších zdrojů energie. Navíc, iniciativy jako European Green Deal dávají vodíku ještě větší důraz, což zvyšuje jeho viditelnost a význam v dnešním světě.

Přiblížíte nám koncepci Green Deal?

Evropská unie se v rámci konceptu European Green Deal zavázala k postupnému „ozeleňování“ zemního plynu (G20) prostřednictvím přimíchávání vodíku. Tento proces má vést k přechodu na vodík jako hlavní zdroj energie. Ozeleňování znamená nahrazení zemního plynu, který je fosilního původu, vodíkem získaným výhradně z obnovitelných zdrojů, například přebytků výroby elektřiny  fotovoltaických či větrných elektráren.

Jaké jsou další přínosy přidávání vodíku do plynových směsí?

Tím nejpodstatnějším je snižování uhlíkové stopy, v praxi to znamená zejména snížení emisí CO2, CO a NOx ve srovnání s konvenčním zemním plynem jako palivem.

Jak reagují výrobci spotřebičů na tuto iniciativu?

Výrobní firmy se postupně na přechod k vodíku připravují. Také Strojírenský zkušební ústav se aktivně zapojuje do testování a nabízí výrobcům spolupráci. V současné fázi se diskutuje o dosažení prvního významného milníku, kterým je koncentrace 20 % vodíku v zemním plynu. Tato koncentrace vychází z toho, že většina spotřebičů navržených pro spalování čistého zemního plynu je schopna snést koncentraci vodíku až 20 % bez nutnosti dalších úprav.

Jakých spotřebičů se týká téma přimíchávání vodíku?

Změna se v budoucnosti dotkne všech plynových spotřebičů, které budou připojeny na distribuční síť zemního plynu. Nebudou to tedy jen veškeré spotřebiče v domácnostech, ale také v gastro provozech počínajenapříklad sporáky, troubami přes kondenzační kotle, plynové infrazářiče, plynové vzduchové ohřívače, plynové krby až po konvekční kamna.

Jaká je současná legislativa v České republice?

Aktuální legislativní rámec v ČR v oblasti plynových spotřebičů je důležitým tématem. Vedle určitých národních předpisů, jako jsou tzv. technická pravidla, je Česká republika převážně ovlivněna evropskou legislativou, která se momentálně připravuje pro praktické uplatnění směsi vodíku a zemního plynu. I když tedy legislativa teprve vzniká, můžeme využívat evropské normy jako východisko, stejně jako je tomu u standardních plynových kategorií.

Zmínil jste se, že již několik let provádíte zkoušení adaptability plynových spotřebičů ve vaší zkušebně, řeknete nám víc?

Naše zkušebna poskytuje testování a certifikaci plynových spotřebičů, které spalují zemní plyn s příměsí vodíku vedle standardních plynů a plynných směsí definovaných plynovými kategoriemi dle ČSN EN 437. Navíc jsme schopni připravit kromě 20% směsi také různé další směsi s obsahem vodíku v zemním plynu. Pro kotle nabízíme měření až do výkonu 2 MW. Naším cílem je ověřit adaptabilitu konstrukce spotřebiče pro spalování zemního plynu s příměsí vodíku do 20 % ve směsi bez dalších úprav. Jsme také otevřeni specifickým požadavkům na zkoušky a konstrukci výrobků.

Jaké konkrétní aspekty během zkoušek prověřujete?

Ověřujeme ovlivnění příkonu (z důvodu nižší výhřevnosti), zkoušíme zapálení, stabilitu a šíření plamene (s cílem zabránit pulzaci, zpětnému hoření nebo ulétání plamene v teplém i studeném stavu), bezpečnostní stavy (částečné blokování odvodu spalin a přívodu vzduchu), bezpečnostní časy pro zapálení a uhasnutí, zkoušíme odolnost konstrukce hořáku proti záměrnému zapálení a hoření plamene na trysce a provádíme měření emisí (CO2, O2, CO a NOx) a další.

Co získá výrobce plynových spotřebičů jakovýstup z takového zkoušení?

Základem jsou vždy protokoly o zkouškách, které mohou být doplněny dalšími dokumenty, jako jsou protokoly o hodnocení, závěrečné protokoly a případně certifikáty nebo osvědčení.  Vzhledem k absenci legislativy má stávající certifikace spíše komerční charakter. Certifikací tak výrobce deklaruje, že reaguje na moderní trendy a budoucí potřeby trhu a zákazníků. Naše certifikace je založena na konkrétních testech a zjištěních, které poskytují důkazy o určité míře záruky bezproblémového chování certifikovaných výrobků.

Jaké další inovace v oblasti tepelné techniky mohou podle vás mít vliv na energetiku domácností v budoucnosti?

V současnosti pozorujeme pokračování zájmu o tepelná čerpadla, jejichž efektivita neustále roste, zatímco hlukové emise klesají. Dále se objevují nová chladiva, jako například R290 (propan), následující po R32, která jsou ekologičtější. Průmysl se také zaměřuje na vývoj zařízení s nižším ekologickým dopadem i po skončení životnosti. Stále roste trend využívání lokálních zdrojů vytápění, především kamen a krbů spalujících dřevo a pelety. Taktéž kotle na biomasu jsou stále v popředí zájmu, jelikož biomasa (dřevo, pelety…) je považována za obnovitelný zdroj energie a hodí se do energetického mixu pro vytápění a ohřev teplé vody. Děkujeme za rozhovor.

Vydal: Jaga Media, s.r.o. 

Zdroj: ASB-portal.cz | odborný portál | architektura, stavebnictví, byznys

 

 

 

newsletter

Odebírejte náš newsletter

Novinky ze světa zkušebnictví, inspekce a certifikace