SZU navázal na své předešlé aktivity a podnikatelskou delegaci z roku 2015 a již podruhé se zúčastnil obchodní mise do Iránu, vedené tentokrát viceprezidentem HK ČR – panem Bořivojem Minářem
Letošní obchodní mise se za náš podnik zúčastnil Michal Dvořáček, vedoucí úseku zahraniční spolupráce, který odletěl pod záštitou Hospodářské komory České republiky spolu s dalšími 14 představiteli českých firem do íránského Teheránu, aby během pěti dní v hlavním městě a jižně od něj 700 kilometrů vzdáleného Šírázu projednal s íránskými protějšky možnosti nové obchodní spolupráce.
Jednou z hlavních událostí této akce bylo Íránsko-české podnikatelské fórum, organizované Íránskou komorou obchodu, průmyslu, dolů a zemědělství (ICCIMA), která je se svými 250 000 členy největší íránskou obchodní organizací v zemi. Zde byla příležitost jednat s desítkami iránských firem, které projevily zájem o navázání obchodních kontaktů s českými protějšky, SZU nevyjímaje.
Za klíčový bod celé obchodní mise lze považovat jednání s naším stálým obchodním partnerem, Soroushem Arvandem, který nedávno získal nové prostory pro svou kancelář v centru Teheránu, kde vede tým cca 10 spolupracovníků. SZU se díky jeho aktivitám v posledních dvou letech na iránském trhu značně zviditelnil, a náš partner v současnosti dokončuje přípravu prvních reálných zakázek pro iránské firmy.
Obchodní fórum a dvoustranná jednání českých a íránských firem proběhly také v Šírázu, v ekonomickém centru na jihu země, kam se delegace přesunula z íránského hlavního města. Součástí pobytu v Šírázu byla mimo jiné návštěva průmyslové zóny v blízkosti města, jakož i bilaterální jednání se zájemci z řad šírázských podnikatelů v prostorách místní Obchodní komory.
Osmdesátimilionová země nabízí velký potenciál k využití. Pevně věříme, že také SZU bude moci rozšířit své renomé i do této blízkovýchodní země, s níž fungovala čilá obchodní výměna již za první republiky. Od uvolnění protiíránských sankcí už do země zavítaly početné delegace z řady evropských zemí, například Francouzi s Íránem podepsali před dvěma lety kontrakty za 400 miliard korun a své pobočky dnes v Íránu mají desítky velkých německých firem.